Poznaj możliwe przyczyny tego zjawiska i zobacz, jak możesz mu zapobiec.
Być może już nawet machnąłeś na to wszystko ręką. Żarówki w Twoim aucie regularnie się przepalają? Być może taka jego „uroda”. Jednak czy aby na pewno? Może to wcale nie o urodę chodzi, ale o problem, który skrycie „podgryza” układ elektryczny w całym aucie, a same przepalające się żarówki są tu jedynie najbardziej widocznym tego objawem? Poznaj możliwe przyczyny i praktyczne porady pozwalające zwiększyć trwałość żarówek w Twoim samochodzie.
Dlaczego żarówki samochodowe przepalają się częściej niż powinny? Jakie są tego prawdopodobne przyczyny?
Z dawnych lat, kiedy technologia i jakość materiałów znajdowały się na dużo niższym poziomie, wynieśliśmy przekonanie, iż żarówki samochodowe są elementami wyjątkowo delikatnymi. I faktycznie, z pewnością kiedyś takie właśnie były. Ale dzisiaj? Dzisiaj to już zupełnie inne komponenty, znacznie efektywniejsze i znacznie trwalsze. Kiedyś wystarczyło kichnąć, aby taka żarówka samochodowa nadawała się już tylko do wymiany, obecnie nic podobnego nie ma się prawa przydarzyć. Czemu więc ciągle się przydarza? Czemu niektórzy kierowcy wciąż mają problemy z regularnie przepalającymi się żarówkami, choć przecież problemów takich mieć już nie powinni? Głównymi przyczynami takiego stanu rzeczy nieodmiennie od lat pozostają:
- słaba jakość materiałów – kto tanio kupuje, dwa razy kupuje? Niekoniecznie. Kto jednak kupuje produkty niepewne i niesprawdzone, ten robi sobie mocno pod górkę. Dotyczy to zwłaszcza żarówek samochodowych. Żarówki produkowane z niskiej jakości materiałów mają krótszą żywotność i koniec, żadna w tym filozofia. Wybrałeś takie? Licz się z konsekwencjami;
- częste włączanie i wyłączanie – każde włączenie i wyłączenie żarówki powoduje jej zużycie. W przypadku częstych, krótkich podróży, gdzie światła są regularnie włączane i wyłączane, żarówki zużywają się szybciej;
- wibracje i uderzenia – jazda po nierównych drogach może prowadzić do uszkodzeń żarówek. Wibracje i uderzenia mogą powodować mikrouszkodzenia wewnętrznej struktury żarówki, co prowadzi do jej przedwczesnego przepalenia.
Do tego dochodzi jeszcze nieprawidłowa instalacja, czyli błędy podczas montażu, które potrafią skrócić żywotność żarówek. Pamiętaj, że nawet najlepsze żarówki mogą ulec uszkodzeniu, jeśli nie zostaną prawidłowo zainstalowane. Niewłaściwe osadzenie żarówki w gnieździe, zbyt duża siła przy dokręcaniu lub złe podłączenie elektryczne, potrafią doprowadzić do jej uszkodzenia.
Jakie czynniki wpływają na żywotność żarówek? Jak wielki wpływ mają tu warunki eksploatacji samochodu?
Oprócz wymienionych wyżej czynników, ogromny wpływ na żywotność żarówek mają codzienne warunki, w jakich eksploatujemy nasze pojazdy. Które z nich zasługują na szczególną uwagę? Przede wszystkim będzie to:
- temperatura otoczenia – ekstremalne temperatury (a właśnie z takimi mamy tego lata do czynienia) mogą wpływać na żarówki bardzo negatywnie. Zarówno bardzo wysokie, jak i bardzo niskie temperatury potrafią skrócić żywotność żarówek. Wysokie temperatury prowadzą do przegrzewania się żarówek, a zbyt niskie grożą mikropęknięciami w ich strukturze;
- wilgotność i korozja – wysoka wilgotność oraz kontakt z wodą (o co podczas gwałtownych burz nie trudno) mogą prowadzić do korozji i uszkodzeń żarówek. Woda i wilgoć, po dostaniu się do wnętrza obudowy żarówki, wywołują korozję i skracają jej żywotność. Jest to szczególnie istotne w przypadku żarówek montowanych w miejscach narażonych na kontakt z wodą, takich jak reflektory przednie.
Aby zapobiec problemom związanym z wilgocią, powinieneś zwrócić uwagę na jakość uszczelnień w swoich reflektorach i regularnie sprawdzać stan obudowy. W naszej ofercie, oprócz żarówek samochodowych – https://www.iparts.pl/zarowki-samochodowe, znajdziesz również elementy reflektorów oraz całe reflektory, które być może również trzeba będzie wymienić. Wszystko zależy od ich stanu.
Problemy elektryczne w samochodzie? Sprawdź, które z nich mogą prowadzić do częstego przepalania się żarówek?
Problemy z instalacją elektryczną w samochodzie mogą być i często są główną przyczyną częstego przepalania się żarówek. Nawet najlepszej jakości żarówki nie będą działać długo, jeśli instalacja elektryczna pojazdu jest wadliwa.
Jedną z najczęstszych przyczyn przepalania się żarówek samochodowych jest zbyt wysokie napięcie w instalacji elektrycznej. Standardowe żarówki przystosowane są do pracy przy określonym napięciu. Jeśli napięcie w instalacji będzie zbyt wysokie (wyraźnie wyższe przez krótki czas lub nieco tylko wyższe przez czas dłuższy), Twoje nowe, śliczne żarówki mogą ulec uszkodzeniu. Problemy te mogą wynikać z wadliwego alternatora lub regulatora napięcia, więc skoro się pojawiają, koniecznie sprawdź działanie obu tych części.
Do uszkodzenia żarówek prowadzić może również zwykłe przeciążenie obwodów. Kiedy obwody elektryczne są nadmiernie obciążone, nierzadko dochodzi do przegrzewania się przewodów, wraz z poszczególnymi elementami elektrycznymi. Zjawisko to prowadzi z kolei do awarii żarówek, po której znów będziesz musiał szukać nowego kompletu. Który to już raz? Jeśli nie pierwszy, koniecznie sprawdź działanie instalacji elektrycznej, która musi być przecież nie tylko odpowiednio zaprojektowana, ale i regularnie sprawdzana pod kątem ewentualnych przeciążeń. Przyznaj się, jak często to robisz?
Co jeszcze może prowadzić do regularnego przepalania się żarówek w Twoim aucie? Wspominane już problemy z alternatorem, które wpływają na stabilność napięcia w instalacji, a także niewłaściwe połączenia elektryczne oraz… no właśnie. Jeśli chcesz wiedzieć więcej, koniecznie wpadnij do nas, na iParts.pl. W naszym sklepie znajdziesz poradniki oraz ekspertów gotowych podpowiedzieć Ci, jak poradzić sobie z każdym problemem. Być może ten kupiony u nas komplet żarówek okaże się ostatnim, jakiego będziesz potrzebował w ciągu najbliższych kilku lat.