Lampy diodowe to niezbędny element niemal wszystkich pojazdów poruszających się po drogach. W przypadku tych większych (np. maszyn rolniczych czy ciężarówek) prawo wymaga jeszcze dodatkowego oświetlenia. Jakie dokładnie rodzaje lamp diodowych dostępne są na rynku i czym się charakteryzują?
Lampy diodowe obrysowe – popraw swoją widoczność na drodze
Najpowszechniejsze na rynku są lampy diodowe obrysowe. Jak wskazuje ich nazwa, mają one ułatwić wskazanie obrysu danego pojazdu. Według polskiego prawa są obowiązkowe dla wszystkich pojazdów i przyczep o szerokości większej niż 2,1 m. Powinny być jasne i widoczne z dużej odległości (przepisy mówią o 300 m), tak aby inni kierowcy mogli zobaczyć je odpowiednio wcześnie, ocenić dokładny kształt pojazdu i wykonać manewr.
Lampy diodowe obrysowe występują w wielu wariantach. Można znaleźć zarówno takie na wysięgnikach, jak i z płaską podstawą. Na pojeździe należy umieszczać je zgodnie z obowiązującymi przepisami. Różne modele lamp diodowych obrysowych znajdują się w ofercie sklepu Horpol pod adresem: https://horpol.pl/oferta/kategoria/kategorie-lamp/lampy-diodowe/.
Wysokiej jakości lampy diodowe robocze dla łatwiejszej pracy
Lampy diodowe robocze to nieobowiązkowe lampy, które mają za zadanie dodatkowo oświetlić przestrzeń dla kierowcy, tak aby ułatwić mu pracę. Często używa się ich w maszynach rolniczych. Kierowca traktora czy kombajnu musi dokładnie widzieć pole przed sobą. Dzięki zastosowaniu lamp roboczych praca jest łatwiejsza i wydajniejsza.
W kabinie kierowcy przyda się również diodowe oświetlenia wnętrza. Tego typu urządzenia najczęściej wyposażone są w sensor, a ich uruchomienie następuje w odpowiedzi na ruch. Oczywiście na rynku dostępne są również lampy oświetlenie wewnętrznego, które włącza i wyłącza się ręcznie. Kierowcy ciężarówek czy maszyn rolniczych spędzają nierzadko w swoich kabinach długie godziny. Oświetlenie jej wnętrza jest bardzo ważne, aby zapewnić im komfort i dobrą widoczność.
Jakie jeszcze rodzaje lamp diodowych warto znać?
Bardzo praktycznym rozwiązaniem są lampy diodowe zespolone, które łączą funkcje kilku lamp. W takim urządzeniu obecne są światła pozycyjne, kierunkowskaz tylny, światła przeciwmgielne, cofania, stopu i odblask. Oczywiście wszystkie te funkcje są dostępne również w wersji pojedynczych lamp, jednak zakup wersji zespolonej pozwala zaoszczędzić pieniądze. To rozwiązanie jest także praktyczniejsze.
Jednym z najbardziej charakterystycznych typów lamp diodowych są lampy ostrzegawcze, czyli tzw. stroboskopy. Ze względu na regularne miganie od razu zwracają uwagę wszystkich uczestników ruchu. Nie każdy jednak może ich używać. Używanie żółtego stroboskopu wymaga pozwolenia, które mają pojazdy wykonujące na drodze remonty, modernizacje czy prace porządkowe, a także takie, które ze względu na konstrukcję, ładunek lub nietypowe zachowanie na drodze mogą zagrażać bezpieczeństwu uczestników ruchu. Niebieskie i czerwone lampy ostrzegawcze są z kolei zarezerwowane dla pojazdów uprzywilejowanych.